کلنگ‌زنی بزرگترین مجتمع توانبخشی معلولان ضایعه نخاعی شرق کشور در مشهد

خبرگزاری ایسنا

مسعود فیروزی، مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی، در این مراسم گفت: مهم‌ترین علت معلولیت ضایعه نخاعی حوادث و مخصوصا تصادفات رانندگی است. این گروه از آسیب‌دیدگان سخت‌ترین شرایط زندگی را تحمل می‌کنند و بسیاری از آنان دوران بسیار دشوار ناراحتی‌های روحی و افسردگی را در پیش دارند که به انضمام دردها و مشکلات شدید جسمی، باعث فروپاشی زندگی‌شان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کلیه خدمات توانبخشی در این مرکز که به همت خیرین احداث می‌شود، به صورت رایگان ارائه می‌شود. این مرکز در ۶۰۰۰ متر مربع زیربنا و ۹ طبقه احداث و در آن کلیه خدمات توانبخشی مورد نیاز افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی به این گروه از شهروندان ارائه می‌شود. برای کل مجموعه ۱۲۰ نفر ظرفیت پذیرش خدمات در نظر گرفته شده و برآورد هزینه ساخت و تجهیز آن ۱۰۰ میلیارد تومان است.

فیروزی افزود: پیش‌بینی شده افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی برای مدت سه تا ۶ ماه در این مرکز مستقر شوند و خدمات رایگان توانبخشی، مشاوره، توانمندسازی و استقلال‌بخشی به آنان ارائه شود.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه تنها پنج درصد معلولین ضایعه نخاعی به صورت مادرزادی دچار معلولیت هستند، گفت: ۹۵ درصد این افراد پس از تولد و در دوران زندگی به علل مختلف دچار این معلولیت می‌شوند. در حال حاضر ۲۰۰۰ نفر در کل استان به این نوع معلولیت دچار هستند که ۱۰۰۰ نفر آنان در مشهد زندگی می‌کنند.

وی افزود: اگر معلولیت در خانواده از جانب خانم باشد، احتمال زیادی دارد که زندگی خانواده از هم بپاشد و افراد زیادی از جمله فرزندان دچار مشکلات و آسیب‌های بعدی بشوند.

فیروزی با بیان اینکه دوران طلایی توانبخشی و توانمندسازی این افراد همان یک سال اول است، گفت: در برخی کشورهای پیشرفته در همین یک سال ۱۰۰ هزار دلار برای توانبخشی و توانمندسازی این افراد هزینه می‌شود تا در سراسر زندگی، وضعیت بهتری را تجربه کنند زیرا اگر این هزینه انجام نشود وضعیت سال‌های بعد هزینه‌ بیشتری خواهد داشت.

وی با یادآوری اینکه ۱۰ درصد معلولان ضایعه نخاعی در اثر نزاع و اعمال مجرمانه دچار این معلولیت می‌شوند، گفت: ۶۰ درصد افراد دارای معولیت ضایعه نخاعی بین ۱۸ تا ۳۵ سال یعنی در دوران جوانی هستند که امید به زندگی در آن‌ها موج می‌زند و نباید این امید را از دست بدهند.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: مؤسسه‌ خیریه‌ای که این مجموعه را راه‌اندازی می‌کند، قول داده در ۲ سال این پروژه به اتمام برسد و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

کلنگ‌زنی بزرگترین مجتمع توانبخشی معلولان ضایعه نخاعی شرق کشور در مشهد

یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم ضمن قدردانی از خیرین در زمینه‌ی کارهای اجتماعی گفت: خدمت به مردم وظیفه‌ همه ماست؛ به خصوص وقتی که از سوی مردم و خیرین باشد، ارزشمندتر است. کارهای خیر همیشه منشا اثر و برکت در جامعه هستند اما وقتی که مردم منشا آن باشند، اثر، لذت و پیامدهای فرهنگی آن وسیع‌تر و ماندگارتر است.

به روابط عمومی گزارش بهزیستی خراسان رضوی وی افزود: جامعه اسلامی به معنای گسترش ارتباطات در بطن جامعه و مدیریت و تمشیت امور توسط مردم است. ما و همکاران‌مان در استانداری، آماده‌ایم که زمینه‌ی کارهای خیر را فراهم کنیم و موانع را از پیش پای خیرین برداریم و عزم جدی داریم که زمینه‌های کارهای خیر مردمی را به سرعت فراهم کنیم که خیرین در مسیر کار، دچار مشکل نشوند.

همچنین هادی اشرافی، مدیر عامل مؤسسه‌ خیریه شکوه مهر که پایه‌گذار و سرمایه‌گذار این مجتمع است، در این مراسم گفت: ابتدا در نظر داشتیم مجموعه‌ دیگری را در این زمین ایجاد کنیم اما با راهنمایی و هدایت مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی تصمیم گرفتیم که مجتمع توانبخشی معلولین ضایعه نخاعی را در مشهد تأسیس کنیم که خلا آن به شدت احساس می‌شد.

وی افزود: این گروه از معلولین، مظلوم‌ترین مددجویان بهزیستی هستند و به خاطر پرهزینه بودن این گونه مراکز، بخش خصوصی رغبتی به ورود به آن را ندارد. به همین جهت ما که در حال حاضر ۱۴ مرکز خدماتی برای مددجویان بهزیستی در رسته‌های مختلف خدماتی داریم تصمیم گرفتیم این مجموعه را با کمک خیرین مجموعه شکوه مهر راه‌اندازی کنیم.

کلنگ‌زنی بزرگترین مجتمع توانبخشی معلولان ضایعه نخاعی شرق کشور در مشهد

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۴۰۰ فرزند بد سرپرست و بی‌سرپرست و ۲۰۰۰ خانواده تحت قیمومت بهزیستی را پوشش خدماتی می‌دهیم.۱۵۰۰ کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست را از نظر اشتغال، ازدواج و مسکن ساماندهی کرده‌ایم و این خدمات ادامه دارد.

مدیر عامل مؤسسه‌ خیریه شکوه مهر به منطقه ساخت مجتمع توانبخشی معلولین ضایعه نخاعی اشاره کرد و گفت: ۱۰۰۰ متر زمین که از سوی خیرین اهدا شده در این منطقه ارزش زیادی دارد و در این مسیر نیز متکی به خیرین و خدا هستیم و هیچ تردیدی به خودمان راه نمی‌دهیم.

وی از وجود ناراحتی‌های روحی و بحران‌های خانوادگی در این افراد یاد کرد و گفت: جانبازان و ایثارگران ما به خاطر روحیه‌ معنوی می‌توانند مشکلات را تحمل کنند اما این افراد از نظر معنوی و روحی دچار مشکل می‌شوند و سختی‌ زندگی آنها خیلی بیشتر است.

اشرافی از ساخت مجتمع توانبخشی معلولین ضایعه‌نخاعی در مشهد به عنوان یک کار بزرگ یاد کرد و گفت: به عنوان نماینده مجلس از خیرینی که با ساخت این مجموعه، امید زندگی را در دل این افراد زنده می‌کنند تشکر می‌کنیم.

کلنگ‌زنی بزرگترین مجتمع توانبخشی معلولان ضایعه نخاعی شرق کشور در مشهد

کلنگ‌زنی بزرگترین مجتمع توانبخشی معلولان ضایعه نخاعی شرق کشور در مشهد