دولت توان ساخت یک میلیون مسکن در سال را دارد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، سید صولت مرتضوی روز چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه در آیین افتتاح ۴۵۴ واحد مسکونی و کلنگ زنی ۴۰۰ واحد مسکونی جدید در گرمدره گفت: امام راحل حضرت امیرالمومنین را به عنوان مقتدای خویش برگزیدند تا سعادت دو دنیا رقم بزند. به عنوان دانش آموخته مکتب امیرالمومنین و به تاسی ایشان جهادی مقدس را آغاز کردند تا قطب بندی رایج در جهان را بر هم بزنند و طرحی نو برای تضمین سعادت بشر در دو دنیا تنظیم و ارائه کنند که نسخه جمهوری اسلامی است.

 وی افزود: اگرچه اجانب و دشمنان قسم خورده ما سال ها تلاش کردند تا این صوت بلند بر مرتفع ترین قلل جهان طنین افکن نشود اما به فضل الهی بارقه هایی از احیا بشریت با تمسک به مذهب اسلام و راه و روش مولا را مشاهده می‌کنیم. با وجود اینکه موانعی ایجاد شده است اما با تمام موانعی که ایجاد کردند کسانی که گذشته را به یاد دارند و به کشورهای دیگر سفر کرده‎اند توفیقات جمهوری اسلامی را مشاهده کرده‌اند و به فضل الهی این نظام بناست تا بستر ساز حکومت جهانی حضورحجت ابن الحسن شود. 

وی ادامه داد: دولت انقلابی آیت الله رئیسی که در دهه عدالت و پیشرفت توفیق خدمت یافته برآن است تا آرمان‌های امام و انقلاب و منویات مقام معظم رهبری را بر سر دست برافراشته بدارد و در مقام عمل و اجرا عملیاتی کند. 

مرتضوی گفت: در ابتدای کار برنامه‌های متنابهی با نگاه عالمانه و کارشناسانه تنظیم و تحت عنوان سند تحول در دولت انقلابی در منظر مردم قرار خواهد گرفت. به گفته رئیس جمهور در گام نخست باید به دو موضوع بیاندیشیم؛ ابتدا حفظ جان مردم در مقابل ویروس کرونا که با مدیریت و توکل به خداوند امکانات و بستر آن مهیا و تا حد خوبی کنترل شد با وجود اینکه اکنون بی سابقه ترین شیوع وجود دارد، بستری‌ها و تلفات روند کاهشی داشت.

وی برنامه دیگر دولت را درخصوص معیشت مردم عنوان کرد و افزود: دراین حوزه هم چندین زیر برنامه وجود دارد. در مورد مسکن به استناد قانون، دولت باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی برای مردم طراحی، اجرا و تأمین کند. برخی صاحب نظران نسبت به این آمار ابهاماتی داشتند ولی فقط بنیاد مسکن اعلام کرد قادر است در سال ۲۰۰ هزار مسکن روستایی و ۲۰۰ هزار مسکن شهری را اصلاح کند. 

وی تصریح کرد: این تنها یکی از دستگاه های اجرایی است و کشورما ازامکانات زیادی برخورداراست. بزرگترین امکان ما منابع قوی، دانشمند، سرآمد و کاربلد جوان، مدیر و نخبه این کشور است. سرمایه ما داشتن روحیه جهادی جوانان این مرز و بوم است که هر کجا ورود پیدا کردند فتوحات فراوانی را به وجود آوردند. 

وی ادامه داد: بنیاد مسکن به عنوان یکی از موسساتی که امام خمینی(ره) بنیان گذاشت، تحولات بزرگی ایجاد کرده‌است. اکنون بنیاد مسکن از مقاوم سازی ۵۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی خبر می‌دهد که اگر زلزله‌هایی با ریشتر بالا هم ایجاد شوند تخریب به شدت کاهش می‌یابد. 

به گفته معاون اجرایی رئیس جمهور اکنون دولت با تجهیز امکانات و واگذاری اختیارات به دستگاه‌های اجرایی و استانداران بر آن است تا برنامه تحولی سالانه یک میلیون مسکن را اجرایی کند. بنیاد مسکن حاضر است سالانه ۴۰۰ هزار واحد را بسازد و اکنون نیز ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی را آغاز کرده است.

وی با اشاره به آیین افتتاح ۴۵۴ واحد مسکونی در گرمدره گفت: در این مجموعه بناست حدود ۲ هزار واحد مسکونی احداث و تحویل داده شود. اکنون۴۵۴ واحد مسکونی آماده واگذاری به متقاضیان است و تعدادی واحد نیز نیمه کاره است که در آینده تکمیل می‌شود. آغازعملیات اجرایی ۴۰۰ واحد مسکونی جدید نیزبه زودی عملیاتی خواهد شد که کاری مطلوب است. 

مرتضوی با بیان اینکه علاوه برساخت ۶۰ هزار واحد شهری توسط بنیاد مسکن، ساخت ۱۵۰هزار واحد روستایی هم شروع شده است، اظهار کرد: بنابراین ۲۱۰ هزار واحد در کمتر از ۶ ماه از آغاز دولت توسط بنیاد مسکن آغاز شده است. قاطعانه می‌گویم بنیاد مسکن می‌تواند تعهد ۴۰۰ هزار واحد در سال را عملی کند و دولت نیز برای محقق شدن یک میلیون واحد در سال ایستاده است. هر جایی که بنیاد مسکن حضور پیدا کرده، توانسته برای مردم اطمینان قلبی حاصل کند و در بحث طرح های هادی و بهسازی روستاها نیز ید طولایی دارد. 

وی در پایان به شروع مجدد سویه جدید کرونا و تاخیر در سفرهای استانی اشاره کرد و گفت: در سفر بعدی حتما به امید آفرینی و مصوباتی که برای استان پیش بینی شده اشاره می شود که یکی از آن ها بالغ بر ۲۵ واحد مسکونی برای البرز است.

دولت توان ساخت یک میلیون مسکن در سال را دارد