کتاب محوری جامعه را از ریاکاری مصون می دارد

خبرگزاری ایسنا

 محمد مخدومی، امروز چهارشنبه، ۲۷ بهمن‌ماه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان کردستان اظهار کرد: یکی از رسالت‌های شورای فرهنگ عمومی آسیب‌شناسی مسائل حوزه فرهنگ بوده است لذا مقوله آسیب‌شناسی حوزه کتاب و کتابخوانی باید در اولویت قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بحث کتاب و کتابخوانی یک مسئله فرابخشی بوده و یک ارگان به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه عملکرد مطلوبی داشته باشد، افزود: در این راستا نهاد کتابخانه‌های عمومی استان با نیروی انتظامی، دانشگاه فرهنگیان و … تفاهم‌نامه‌هایی نوشته‌ایم که بازتاب خوبی در امر ترویج کتاب و کتابخوانی داشته است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، مدیریت فرهنگ حاکم بر جامعه را از معیارهای اصلی توسعه یافتگی هر جامعه‌ای دانست و بیان کرد: با بررسی وضعیت مطالعه بین کشورهای جهان به این حقیقت می‌رسیم که عمده تفاوت ما با کشورهای غربی و شرق آسیا که سرانه مطالعه آن‌ها بالاست در نوع پوشش، ذخایر طبیعی، یا خودروهای لوکس نیست بلکه در شیوه رعایت حقوق یکدیگر و مباحث مدیریت فرهنگی آن جامعه است.

وی با تأکید بر اینکه این امر می‌طلبد تا ما به مقوله کتاب و کتابخوانی بیشتر توجه کنیم، ادامه داد: معیارهای توسعه یافتگی و توسعه نیافتگی یک جامعه در میزان ارزشمندی کالاهای فرهنگی به ویژه کتاب و کتابخوانی بین افراد جامعه ارتباط مستقیمی دارد.

مخدومی گفت: براساس یک پژوهشی که اخیراً در سطح کشور صورت گرفته ۵۹ درصد ایرانی‌ها کتاب‌های غیر درسی نمی‌خوانند و دلیل این امر این است چراکه ما پرسش و مسئله نداریم تا به دنبال کشف پاسخ برای آن سؤال به مطالعه بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه عمده فایده مطالعه نقد خود و خودسانسوری می‌باشد، افزود: جامعه‌ای که کتاب محور اصلی فعالیت‌های آن باشد دروغ، تجاوز به حق دیگران، چاپلوسی و ریاکاری کمتر است و مباحث حقوق شهروندی در این جامعه مورد توجه بوده است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان کردستان اظهار کرد: رابطه درست و مستقیمی بین میزان عقب‌افتادگی یک کشور با سرانه فرهنگ کتاب و کتابخوانی وجود دارد و به طور مثال در کشور ما از اصطلاح «نمی‌دانم»، «اطلاعی ندارم» و «باید سؤال کنم» کمتر استفاده می‌شود که این به فرهنگ جامعه برمی‌گردد.

وی با اعلام اینکه برای پیشرفت و توسعه یک جامعه باید روی آگاهی، معرفت و زیرساخت‌های فرهنگی جامعه برنامه‌ریزی شود، افزود: در این راستا باید برای ارتقای سطح آگاهی جامعه باید معرفت‌افزایی و افزایش سرانه مطالعه مدنظر قرار گیرد.

مخدومی در ادامه گفت: برای ترویج و توسعه سرانه مطالعه در سطح استان کردستان برنامه‌های مفید و اثرگذاری اجرا شده است و کتاب و کتابخوانی در سطح استان رشد خوبی در این چند سال اخیر داشته است.

وی با اشاره به اینکه مردم استان کردستان به امر دانستن، حوزه پژوهش و ادبیات توجه ویژه‌ای دارند، افزود: در نهاد کتابخانه‌های عمومی استان سه کانون ادبی در حال فعالیت هستند و فعالیت آن‌ها حول محور کتاب و کتابخوانی می‌‍چرخد.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان کردستان اظهار کرد: خرید از نویسندگان بومی استان به عنوان یکی از سنت‌های قدیمی استان مورد توجه نهاد کتابخانه‌های عمومی استان کردستان قرار گرفته است و در دو سال اخیر نزدیک به ۵۰ هزار جلد کتاب از نویسندگان داخلی خرید شده است و در کتابخانه‌های عمومی موجود است.

وی به توجه به منابع فقهی اهل سنت از سوی این نهاد فرهنگی اشاره کرد و افزود: بسیاری از منابع فقهی، کلامی و حدیثی اهل سنت جزو بهترین‌ها در حوزه کلام، فقه و حدیث هستند که در این راستا ۱۹ هزار جلد کتاب فقهی اهل سنت خریدار شده و در اختیار کتابخانه‌های عمومی سطح استان قرار گرفته است.

مخدومی به فعالیت‌های فرهنگی این نهاد عمومی اشاره کرد و یادآور شد: در این بخش بیشتر فعالیت‌ها به حوزه کودک و نوجوان اختصاص یافته است که امیدواریم بتوانیم از پایه کودکان را با فرهنگ کتاب و کتابخوانی آشنا کنیم.

کتاب محوری جامعه را از ریاکاری مصون می دارد