یاد و نام مادران نستوه و بزرگواری چون مادران شهدا باید گرامی داشته شود

خبرگزاری ایسنا

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در نود و سومین نشست شورای فرهنگ عمومی آذربایجان‌شرقی ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا (س) و ولادت امام خمینی (ره) اظهار کرد: انسان بدون طهارت روحی نمی‌تواند به حیات طیبه در دنیا و عقبی دست یابد و مادرانی که فرزندانی این چنینی را پرورده‌اند بدون شک روحی طیب و طاهر داشتند.

وی با اشاره به اینکه سرمنشأ ‌تمام برکات دنیوی و کمالات حضرت رهرا(س) از طاهره بودن ایشان نشات می‌گیرد و طهارت روحی و معنوی حضرت زهرا(س) او را در جایگاه سیده زنان عالم قرار داده است، ‌بیان کرد: حضرت علی(ع) در توصیف حضرت زهرا(س) از او به‌عنوان غمگسار و تکیه‌گاهی امن یاد کردند و این شاخصه‌ی او باید نصب‌العین بانوان جامعه اسلامی باشد.

وی از نهادها و ارگان‌های فرهنگی درخواست کرد تا در ایام ولادت این بانوی جلیل القدر، فرصتی را برای بازخوانی نقش و جایگاه ویژه زنان در تکامل فکری و معنوی جامعه فراهم کنند.

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه به پنج رکن اساسی در فرهنگ عمومی جامعه از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: رکن نخست فرهنگ عمومی یک جامعه وجدان کاری در افراد آن جامعه است بدین معنی که افراد جامعه خود را در قبال کاری که پذیرفته‌اند باید متعهد بدانند و احساس وجدان نسبت به آن مسئله داشته باشند و رفع تکلیف نکنند.

وی، رکن بعدی را صبور بودن افراد آن جامعه برشمرد و ادامه داد: اگر صبر به فرهنگ عمومی در جامعه تبدیل شود راههای سعادت و کمال معنوی و علمی و مادی برروی افراد آن جامعه گشوده می‌شود.

حجه‌الاسلام والمسلمین آل هاشم، سومین رکن فرهنگ عمومی را  وقت شناسی افراد آن جامعه دانست و خاطرنشان کرد:  وقت شناسی اگر به فرهنگ عمومی افراد جامعه تبدیل نشود خسران مادی و معنوی برای افراد و جامعه اجتناب ناپذیر است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان همچنین چهارمین رکن را دوری افراد جامعه از عافیت طلبی و پنجمین رکن را مهمان نوازی و نهادینه نمودن احترام به بزرگان در جامعه عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، وی در پایان خواستار حضور و همراهی مردم و نهادها در برگزاری مراسم‌های ایام الله دهه فجر و حضور باشکوه در راهپیمایی ۲۲ بهمن شد.

یاد و نام مادران نستوه و بزرگواری چون مادران شهدا باید گرامی داشته شود