تعطیلی تنها مرکز پیشگیری از سرطان در خراسان شمالی/ درمان سرطان سخت است به فکر پیشگیری باشیم

خبرگزاری ایسنا

حریری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه متاسفانه خراسان شمالی جایگاه سوم در بروز ابتلا به سرطان گوارش در کشور را دارد، اظهار کرد: در حال حاضر دو هزار و ۹۰۰ بیمار مبتلا به سرطان تحت پوشش این انجمن هستند و درمان را دنبال می کنند.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر خانم ها در ابتلا به سرطان در این استان از آقایان پیشی گرفته اند، افزود: در حال حاضر، یک هزار و ۶۲۶ بیمار مبتلا به سرطان آقا و یک هزار و ۸۲۲ نفر نیز خانم هستند.

حریری تاکید کرد: اگر می خواهیم در جامعه بیمار مبتلا به سرطان کمتری داشته باشیم باید مسئولان و نهادهای حمایتی نیز همراهی های لازم را انجام داده و از پیشگیری و غربالگری حمایت های لازم را داشته باشند.

وی با تصریح بر اینکه قیمت داروهای مورد استفاده برای بیماری سرطان بسیار بالا و خرید آن ها از توان بیماران خارج است، ادامه داد: بیشتر این داروها با برند خارجی هستند و مشمول تخفیف آنچنانی نمی شوند.

حریری تصریح کرد: آمپولی که قیمت آن بالای هشت میلیون بوده و باید هر ۲۰ روز مورد استفاده قرار گیرد، شاید بیمار یکی دو مرتبه بتواند آن را خریداری کند اما تهیه آن برای مرتبه های بعدی سخت است در نتیجه امر ادامه درمان رها می شود.

وی تاکید کرد: بیشتر بیماران تحت پوشش این انجمن جزو قشر محروم جامعه هستند بطوریکه هم اکنون ۷۲۷ بیمار انجمن عطوفت تحت پوشش کمیته امداد بوده و باید نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد و بهزیستی در امر پیشگیری و درمان افراد تحت پوشش خود وارد عرصه شوند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان خراسان شمالی (عطوفت) خاطرنشان کرد: در بیمارستان امام علی(ع) بجنورد مرکز پیشگیری از ابتلا به سرطان راه اندازی شد اما این مرکز تعطیل است و فعالیت نمی کند.

وی توضیح داد: قرار بر این بود تا در این مرکز، غربالگری از بخش های مختلف بدن همچون دستگاه گوارش و… انجام شود اما به علت نبود تجهیزات و نیرو تعطیل است.

حریری گفت: درمان سرطان سخت و بسیار هزینه بر است و مسئولان باید به فکر پیش گیری و غربالگری آن باشند.

وی در ادامه به هزینه های بالای پارکلینیک نیز اشاره کرد و گفت: هزینه های پاراکلینیکی نیز بالا است و یک فرد برای انجام «پت اسکن» باید حدود ۱۲ میلیون تومان، کلونوسکوپی بیش از یک میلیون و ماموگرافی ۸۰۰ میلیون تومان هزینه کند که بسیاری از افرادی که در شهر و روستا زندگی می کنند توان پرداخت آن را ندارند.

حریری ادامه داد: خراسان شمالی فاقد یک ساختار حمایتی و تسکینی جامع برای بیماران مبتلا به سرطان است بطوریکه فرد مبتلا به سرطان بعد از گذشت مدتی به علت مشکلات مذکور نمی داند چه کند؛ سرطان برخی از خانواده ها را مستاصل می کند و فقط دارو نمی تواند این مشکل را حل کند چراکه این خانواده ها نیازمند تقویت بعد روحی و روانی نیز هستند.

وی با تاکید بر اینکه باید سایت های آموزشی خود مراقبتی هم برای پیشگیری از ابتلا به سرطان و هم بعد از ابتلا به این بیماری راه اندازی شود و به مردم آموزش های لازم ارائه شود، گفت: بسیاری از بیماران زمانی که متوجه می شوند مبتلا به این بیماری شده اند، نمی دانند که باید چه کنند.

تعطیلی تنها مرکز پیشگیری از سرطان در خراسان شمالی/درمان سرطان سخت است به فکر پیشگیری باشیم