بحران روسیه-اوکراین، محور رایزنی بایدن و ماکرون /کربی: لازم است پیامی قوی برای پوتین بفرستیم

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،  در بیانیه کاخ سفید آمده است: جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در رابطه با ادامه صف‌آرایی روسیه در مرزهای اوکراین به گفت‌وگو پرداختند.

در این بیانیه همچنین عنوان شد: رهبران آمریکا و فرانسه بر حمایت خودشان از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرده و هماهنگی کنونی خودشان در خصوص دیپلماسی و همچنین تدارکات برای اعمال هزینه‌های اقتصادی فوری و جدی بر روسیه در صورت حمله آن به اوکراین را مورد بررسی قرار دادند.  

کاخ سفید همچنین گفت که بایدن و ماکرون توافق کردند که دو طرف تماس نزدیک خودشان را حفظ خواهند کرد، از جمله رایزنی با شرکای ناتو و اتحادیه اروپا و رویکرد هماهنگ برای مدیریت اوضاع.

در همین حال مقام‌های آمریکایی چهارشنبه اعلام کردند که ایالات متحده حدود ۳۰۰۰ نظامی دیگر به لهستان و رومانی به منظور تقویت شرق اروپا در مقابله با آنچه “جاری شدن احتمالی این بحران بر سر تجمیع نظامیان روسیه در نزدیکی اوکراین” خواند، خبر داد.  

پنتاگون می‌گوید که جو بایدن با افزایش نگرانی از احتمال حمله روسیه به اوکراین، تصمیم گرفته نیروهای این کشور را این هفته به اروپا اعزام کند.

حدود دو هزار سرباز از فورت بِرَگ در کارولینای شمالی به لهستان و آلمان اعزام خواهند شد و هزار سرباز هم که هم اکنون در آلمان هستند به رومانی گسیل می‌شوند.

مسکو هرگونه قصد حمله به اوکراین را رد می‌کند، اما بنا به تخمین‌ها حدود ۱۰۰ هزار سرباز خود را در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرده است. روسیه در واکنش تصمیم آمریکا برای استقرار نیرو در اروپا را “مخرب” توصیف کرد.

نیروهای آمریکایی که در اروپا مستقر می‌شوند در اوکراین نخواهند جنگید، اما در دفاع از متحدان آمریکا نقش خواهند داشت. استقرار آنها علاوه بر ۸۵۰۰ سربازی است که پنتاگون ماه پیش به حال آماده‌باش درآورد تا در صورت لزوم در اروپا مستقر شوند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت: مهم است که پیامی قوی برای آقای پوتین و در واقع برای جهان بفرستیم که ناتو برای آمریکا و برای متحدان ما اهمیت دارد.

اما او در مورد طرحی که ادعا می‌شود پوتین برای حمله به اوکراین دارد، گفت: هنوز فکر نمی‌کنیم که تصمیمی برای حمله بیشتر به اوکراین گرفته باشد.

کربی همچنین گفت که یک پیشنهاد آمریکا به روسیه که کسی “به یک نشریه خبری اروپایی درز داده” واقعی است. او ظاهرا به خبری در روزنامه ال پائیس اسپانیا اشاره می‌کرد که درباره پیشنهاد گفت‌وگوهای آمریکا به روسیه درباره کاهش سلاح‌های اتمی و اعتمادسازی در مقابل کاهش تنش بر سر اوکراین است.

بحران روسیه-اوکراین، محور رایزنی بایدن و ماکرون /کربی: لازم است پیامی قوی برای پوتین بفرستیم