پوتین نزدیکی روابط کشورش با چین را “بی سابقه” خواند

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا،‌به نقل از پایگاه ساوث چاینا مورنینگ پست، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنان پیش از افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن و طی نشست با شی جینپینگ گفت که چین و روسیه در زمینه‌های مختلف، از روابط خارجی گرفته تا توسعه اقتصادی، از یکدیگر حمایت کرده‌اند.

او خاطر نشان کرد که همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی با صادرات گاز طبیعی از روسیه به چین تقویت خواهد شد.

پوتین بیان کرد: روابط دوجانبه ما واقعاً از نظر روح دوستی و مشارکت راهبردی بی‌سابقه بوده و روابط دو کشور نمونه‌ای از روابط خوب است که توسعه متقابل را تسهیل ‌کرده و همچنین منجر به تقویت حمایت از یکدیگر برای توسعه می‌شود.

این اولین سفر پوتین به چین از سال ۲۰۱۹ و اولین دیدار رو در روی شی جینپینگ، رئیس جمهور چین با رهبر یک کشور خارجی از سال ۲۰۲۰ که شاهد دیدارهای او با رهبران کامبوج، مغولستان و پاکستان در پکن بود، است.

این نشست رهبران چین و روسیه در پکن نمایش همبستگی در حاشیه بازی های المپیک زمستانی است. هر دو طرف از این نشست برای نشان دادن هماهنگی خود در مقابله با آمریکا استفاده می‌کنند.

رهبر روسیه از این فرصت استفاده ‌کرد تا نظر همسایه قدرتمند خود را برای کمک به خنثی کردن شبکه ائتلاف‌های آمریکا استفاده کند و در مصاحبه با یک رسانه دولتی چین، تاکید کرد که دو کشور “نقش تثبیت‌کننده مهمی” را ایفا می‌کنند.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه یک روز قبل از نشست شی جینپینگ و پوتین گفتند که هر دو کشور با تشکیل هر “بلوکی” که به دنبال ایجاد رویارویی در منطقه آسیا و اقیانوسیه باشد، مخالف هستند.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای بعد از نشست وزیران امور خارجه دو کشور اعلام کرد: طرف روسی همچنین آخرین تحولات روابط روسیه و آمریکا و ناتو را به طرف چینی اطلاع داد و بر اصل امنیت تجزیه ناپذیر تاکید کرد و طرف چینی نیز درک و حمایت خود را از آن اعلام کرد.

وانگ گفت که هر دو کشور بیشتر از قبل متعهد به حفاظت از منافع مشترک خود و همکاری موثرتر برای مقابله با خطرات هستند. او گفت که موانع مرتبط با همه گیری در همکاری دوجانبه برطرف شده است.

لاوروف گفت که هر دو طرف توافق کردند که روسیه و چین هماهنگی استراتژیک و نزدیک را در سطح بالا انجام می دهند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه چین، در مذاکرات روز پنجشنبه بین وانگ یی و سرگئی لاوروف، مسکو و پکن مواضع خود را در مورد مسائلی از جمله اوکراین، افغانستان و شبه جزیره کره “هماهنگ کردند”. لاوروف همچنین وانگ را در جریان پیشرفت در مذاکرات امنیتی روسیه با آمریکا و ناتو قرار داد.

چین و روسیه پس از مذاکرات شی جینپینگ و پوتین بیانیه مشترک جدیدی در مورد روابط بین‌الملل در دوره جدید منتشر خواهند کرد. دو کشور قراردادهای دیگری از جمله در زمینه همکاری های مربوط انرژی امضا خواهند کرد.

پنج نفر از جمله لاوروف، نیکولای شولگینوف وزیر انرژی، دیمیتری چرنیشنکو معاون نخست وزیر، ایگور سچین مدیرعامل شرکت انرژی روسنفت و یوری اوشاکوف دستیار رئیس جمهور روسیه پوتین را در این سفر همراهی می کنند.

پوتین نزدیکی روابط کشورش با چین را “بی سابقه” خواند