زاخارووا: از لفاظی‌های خود علیه روسیه دست بردارید

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – ماریا زاخارووا گفت: کی‌یف سال هاست  که ادعا دارد قرار است قربانی تجاوز روسیه شود، اما این بار به این موضوع ادامه می‌دهد. این کشور با تهاجم روسیه رو به رو نمی شود و بهتر است از حامیان غربی‌اش بخواهد که از لفاظی‌های خود بکاهند، زیرا این لفاظی‌ها ممکن است اقتصاد و نظم عمومی را در کی‌یف ویران کند.

زاخارووا افزود: ساکی، پرایس، بلینکن، سالیوان، نولاند، مقامات آمریکایی هستند که یکی پس از دیگری آمدند تا بگویند که داده‌های اطلاعاتی در اختیار دارند که قرار است روسیه به اوکراین حمله کند. این چیزی جز شرمندگی مطلق نیست. اطلاعاتی مثل اینکه تهاجم اجتناب ناپذیر است. در شرف وقوع است، اما معلوم می‌شود که هیچ اطمینانی صددرصدی  وجود ندارد. آیا این چیزی است که آن‌ها به آن اطلاعات می‌گویند؟ چه کسی این کار را انجام می‌دهد؟ آیا این چیزی است که می‌توان آن را یک قدرت بزرگ ( آمریکا) نامید که دارای تسلیحات هسته‌ای است؟ آیا این رهبر جهان آزاد امروزی است؟ آیا این یک دموکراسی توسعه یافته است که فراخوانده شده است تا روشنگری کند. آن‌ها از کجا چنین اطلاعاتی می‌آورند که چنین اظهاراتی را برای مقامات خود بسازند؟

این در حالی است که ساعتی پیش نیز ینس استولتنبرگ در بحبوحه نشست وزرای دفاع ناتو در کنفرانس مطبوعاتی گفت: مسکو هشدار داده که کی‌یف عملیات نظامی در دونباس را آغاز کرده و من نگران هستم که روسیه در تلاش برای به دست آوردن بهانه‌ای برای حمله مسلحانه به اوکراین باشد. هنوز هیچ وضوح و هیچ قطعیتی در مورد نیات روسیه وجود ندارد.

دبیر کل ناتو مدعی شد: به نظر می‌رسد که تقویت نظامی روسیه ادامه دارد. از این کشور می‌خواهیم تا به آنچه که می‌گوید عمل کند و نیروهایش را از مرز‌های اوکراین خارج کند. روسیه بی‌توجهی خود را به اصول امنیت اروپا و توانایی و تمایلش برای تهدید به استفاده از زور در تعقیب اهداف خود را نشان داده است. این یک امر جدید است که باید برای آن آماده باشیم.

او پیش از این اعلام کرده بود که ائتلاف در حال بررسی افزایش حضور خود در شرق اروپاست، اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

غرب و کی‌یف بارها ادعا‌هایی را درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین تکرار کرده‌اند اما روسیه روز گذشته از عقب نشینی نیروهای نظامی خود به پایگاه‌هایشان پس از پایان رزمایش با بلاروس در مرز با اوکراین خبر داد.

زاخارووا: از لفاظی‌های خود علیه روسیه دست بردارید