دولت مالی از تلاش غرب برای کودتا در این کشور خبر داد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، حاکمیت نظامی مالی که در کودتای اوت ۲۰۲۰ این کشور قدرت را در دست گرفت، در بیانیه‌ای گفت: این کودتای خنثی‌شده ظاهراً در شب بین ۱۱ و ۱۲ مه رخ داد.

این اتهام زنی دولت جدید مالی علیه غربی‌ها نشان‌دهنده سطح جدیدی از تنزل در روابط بین مالی و متحدان بین‌المللی قدیمی آن است؛ متحدانی که برای یک دهه به این کشور حوزه غرب آفریقا در مبارزه با شورشیان افراط‌گرا کمک ‌کردند، اما حالا با بالا گرفتن نزاع سیاسی شدید در این کشور از این موضع خود عقب‌نشینی می‌کنند.

به جای آنها ادعا شده مزدوران روس به  کمک به ارتش مالی اقدام کرده‌اند و شاهدان عینی ماه گذشته میلادی گفتند که مزدوران سفید پوست در اعدام دسته جمعی غیرنظامیان در مالی در ماه گذشته میلادی دست داشتند.

در این بیانیه آمده است در راستای شناسایی همدستان این کودتاچیان تدابیر امنیتی افزایش یافته که این شامل بازرسی‌ها در ایست بازرسی‌های مرزی و در نقاط ورودی به شهر باماکو، پایتخت مالی می‌شود.

در این بیانیه آمده است: تحقیقاتی آغاز شده و “افراد بازداشت شده” با عدالت روبرو خواهند شد.

تنش بین حاکمیت نظامی مالی و غرب با کوتاهی آن در برگزاری انتخاباتی که وعده‌اش برای ماه فوریه مطرح شد و بازیابی سریع حاکمیت غیرنظامی و همچنین به همکاری آن با مزدوران روسی مرتبط دانسته شده است.

دولت مالی از تلاش غرب برای کودتا در این کشور خبر داد