انصراف برلوسکنی از نامزدی برای ریاست جمهوری ایتالیا

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به گزارش خبرگزاری رویترز، معرفی ماریو دراگی، نخست‌وزیر فعلی ایتالیا به عنوان نامزد ریاست جمهوری محتمل‌ترین نتیجه در نظر گرفته شده است اما همچنان مشخص نیست آیا طیف گسترده احزاب حامی ائتلاف وی به حمایت از او بر مبنای نگرانی در خصوص برگزاری یک انتخابات سراسری زودهنگام متعاقب کناره‌گیری‌اش روی می‌آورند یا خیر.

برلوسکنی اظهار کرد، خواستار آن است که این رئیس سابق بانک مرکزی ایتالیا تا زمان پایان رسمی کار پارلمان این کشور در سال ۲۰۲۳ همچنان رهبری دولت را به عهده داشته باشد.

این نخست‌وزیر اسبق ایتالیا بیان داشت: من در راستای برداشتن گامی دیگر در مسیر مسئولیت‌پذیری ملی تصمیم گرفته و از پیشنهادکننده‌ها در خواست دارم از ارائه نام من برای ریاست جمهوری ایتالیا صرف‌نظر کنند.

برلوسکنی یک چهره شدیدا اختلاف‌برانگیز در ایتالیا محسوب می‌شود و اردوگاه چپ‌های میانه‌روی ایتالیا تاکنون حمایت از او را رد کرده‌اند.

او بعد از دریافت محکومیت قضایی در سال ۲۰۱۳ از بابت اتهام تقلب مالیاتی موقتا از نامزدی برای سمت‌های دولتی منع شد و هم‌اکنون نیز درگیر فرآیند محاکمه از بابت اتهام رشوه دادن به شاهدان مربوط به پرونده قضایی مرتبط با مهمانی‌های غیراخلاقی در بیش از یک دهه قبل است.

رئیس جمهوری ایتالیا دارای وظایف تشریفاتی زیادی بوده اما همچنین مسئول حل بحران‌های سیاسی در کشورش است و از این بابت در کشوری که در آن دولت‌ها به طور متوسط تنها یک سال دوام می‌آورند، نقشی کلیدی ایفا می‌کند.

برنده رای‌گیری محرمانه در پارلمان ایتالیا نیازمند اکثریتی دو سومی در یک مورد از سه دور نخست رای‌گیری است. بعد از آن هم کسب یک اکثریت مطلق کافی خواهد بود.

این در حالی است که هم‌اکنون نه بلوک راست میانه‌رو و نه بلوک چپ میانه‌رو در ایتالیا آرای کافی برای به کرسی نشاندن کاندیدای اردوگاه خودشان نداشته و معنی این وضعیت ضرورت پیدا کردن نوعی مصالحه به منظور جلوگیری از بروز یک بن‌بست طولانی‌مدت است.

در بیانیه برلوسکنی تصریح شد: ما با رهبران راست میانه‌رو به منظور توافق بر سر اسم نامزدی که بتواند در پارلمان یک اتفاق‌نظر گسترده را کسب کند همکاری خواهیم کرد.

متحدان راستگرای برلوسکنی در ایتالیا شامل حزب لیگ شمالی متعلق به ماتئو سالوینی و حزب برادران ایتالیا تصمیم او در صرف‌نظر کردن از نامزدی برای ریاست جمهوری را تحسین کردند. سالوینی در بیانیه‌ای اعلام کرد، بلوک راست میانه‌روی ایتالیا دارای اتحاد و آمادگی به جهت طرح چند پیشنهاد “سطح بالا” است.

انصراف برلوسکنی از نامزدی برای ریاست جمهوری ایتالیا