افشای بلوف‌های ترامپ درباره میزان دقیق دارایی‌های نقدی‌اش

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از دیلی میل، این رقم در ارزیابی مجله فوربس از اسناد صورت‌های مالی ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا که هفته گذشته توسط لتیشا جیمز، دادستان کل نیویورک منتشر شد، استخراج شده‌اند؛ کسی که دفترش در حال پیگیری تحقیقات مدنی پیچیده‌ای درباره شرکت تجاری دونالد ترامپ است.

دارایی‌های نقدی ترامپ تنها کسری از مجموع ارزش امپراتوری مالی اوست؛ امپراتوری که متکی بر املاک، زمین‌های گلف و دارایی‌های اختصاصی دیگری است که تعیین رقم واقعی ارزششان دشوار است.

با این وجود به نظر می‌رسد که ارقام درج شده در این اسناد انتشار یافته از سوی دفتر دادستان کل نیویورک، بسیار پایین‌تر از ارقام مطرح شده در حرف‌های ترامپ از جمله در جریان تلاش‌های پرسابقه‌اش برای بالا آوردن نامش در فهرست میلیاردرها است.

دارایی‌های نقدی ترامپ برای سال ۲۰۱۶ زمانی که او برای ریاست جمهوری آمریکا برای نخستین بار نامزد شد، ۱۱۴ میلیون دلار ذکر شده است. بر اساس اسناد مذکور، این دارایی‌ها در سال ۲۰۱۸ به ۷۶ میلیون دلار کاهش یافتند، در سال ۲۰۱۹ به ۸۷ میلیون دلار رسیدند و در سال ۲۰۲۰، آخرین سال ریاست جمهوری ترامپ معادل ۹۳ میلیون دلار بودند.

در آن سال شرکت ترامپ به دنبال تخلیه یک هتل مجلل در واشنگتن دی.سی بود، جایی که وضعیت تجارت در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا مختل شد، بود.

اما در سال ۲۰۱۵، زمانی که ترامپ کمپین ریاست جمهوری خود را به جریان انداخت، این کمپین انتخاباتی او یک اظهاریه مالی منتشر کرد؛ اظهاریه‌ای که بر اساسش این رئیس جمهوری سابق آمریکا تا ژوئن ۲۰۱۴ وجه نقد و اوراق بهاداری به ارزش ۳۰۲ میلیون دلار داشته است، در حالی که در آن زمان گفت ارزش خالص دارایی‌هایش حدود ۹ میلیارد دلار است.

این ارقام زمانی که ترامپ ملزم به ثبت یک اظهاریه مالی امضا شده نزد دولت فدرال شد به طیفی بین ۷۸ میلیون دلار و ۲۳۲ میلیون دلار کاهش یافت.

فوربس نوشت که در سال ۲۰۱۵ یک نشست دو ساعته با ترامپ در داخل پنت‌هاوس برج او با هدف بحث در مورد امور مالی‌اش برگزار شد؛ موضوعی که در اطلاعات ارائه شده از سوی لتیشا جیمز مورد استناد قرار گرفت. دفتر این دادستان گفت، ترامپ در اظهاریه‌های مربوط به شرایط مالی که در اختیار قرض‌دهندگان قرار داد، ادعا کرد که پنت‌هاوسش در منهتن ۳۰۰۰۰ فوت مربع است، در حالی که حقیقت ۱۱۰۰۰ فوت مربع بوده است.

او به این نشریه رقمی را ذکر کرد که بیش از دو برابر میزان دارایی‌هایش در سال قبل از آن بود. او گفت: «تا امروز، من ۷۹۳ میلیون دلار دارایی دارم.» او با اشاره به درآمدش از محل برگزاری مراسم “دختر شایسته” در آمریکا که به حدود ۳۰ میلیون دلار بالغ شد، گفت: چرا؟ چون من چیزهایی می‌فروشم.

دادستان کل ایالت نیویورک آمریکا چند روز پیش اسنادی را به دادگاه ارائه کرد تا به موجب آنها ترامپ و فرزندانش ایوانکا و دونالد جونیور را ملزم به شهادت دادن در ارتباط با تحقیقاتش کند.

دفتر او گفت: شواهد اضافی قابل توجهی جمع‌آوری شده است که نشان می‌دهند شرکت ترامپ ارزیابی‌های متقلبانه یا گمراه‌کننده درباره دارایی‌هایش برای به دست آوردن مجموعه‌ای از مزایای اقتصادی، از جمله وام، پوشش بیمه، و کسر مالیات استفاده کرده است.

افشای بلوف‌های ترامپ درباره میزان دقیق دارایی‌های نقدی‌اش