تقویت همکاریهای دوجانبه محور دیدار روسای جمهور قزاقستان و تاتارستان

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «رستم مینیخانوف»، رئیس جمهور تاتارستان فدراسیون روسیه در سفر به «نورسلطان» با «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

تاکایف ضمن استقبال از مینیخانوف خاطرنشان کرد که تاتارستان جایگاه مهمی در روابط چندجانبه قزاقستان با فدراسیون روسیه دارد.

وی در ادامه گفت: تاتارستان از نظر همکاری اقتصادی، صنعتی و فناوری با قزاقستان در بین سایر جمهوری‌های فدراسیون روسیه، پیشتاز است. در پایان 11 ماه سال 2021 میلادی مبادله تجاری بین قزاقستان و تاتارستان 423 میلیون دلار بوده است.

بنا به گفته رئیس جمهور قزاقستان، نمونه بارز چنین همکاری‌هایی اجرای پروژه‌هایی در زمینه مهندسی مکانیک با مشارکت شرکت‌های «کاماز» و «تات نفت» به ارزش 1.8 میلیارد دلار است.

همچنین بنابر سخنان تاکایف، اقدامات فعال در زمینه ساخت 3 کارخانه برای تولید قطعات خودرو کاماز و تایرهای تات نفت در مناطق «قوستانای» و «قراغندی» قزاقستان در حال انجام است.

تاکایف همچنین تاکید کرد که قزاقستان به فراهم کردن تمام شرایط لازم برای فعالیت راحت سرمایه گذاران، از جمله تاتارستان ادامه خواهد داد.

در کنار این موضوع، وی رئیس جمهور تاتارستان را از اجرای اصلاحات اقتصادی در مقیاس بزرگ در کشور و اجرای برنامه‌های توسعه خاص که فرصت‌های بیشتری را برای اجرای پروژه‌های مشترک با تاتارستان فراهم می‌کند، مطلع کرد.

رئیس جمهور تاتارستان به نوبه خود از استقبال گرم رئیس جمهور قزاقستان قدردانی و در مورد روند اجرای تعدادی از پروژه‌های سرمایه گذاری و برنامه تجار این کشور برای افزایش همکاری با شرکای قزاقی خود مطالبی را بیان کرد.

انتهای پیام/


تقویت همکاریهای دوجانبه محور دیدار روسای جمهور قزاقستان و تاتارستان