درخواست آمریکا از چین برای اعمال نفوذ بر روسیه و پایان بن بست اوکراین

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان –  ویکتوریا نولاند، معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن از پکن می‌خواهد از نفوذ خود روی روسیه برای درخواست دیپلماسی استفاده کند. چون اگر در اوکراین درگیری بروز کند، به نفع چین هم نخواهد بود. بروز چنین درگیری تاثیر قابل توجهی روی اقتصاد جهان و نگرانی‌ها درباره انرژی خواهد داشت، و بازگشت به وضعیت قبل برای همه دشوارتر خواهد کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، به رغم اظهارات معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا، کارشناسان می‌گویند بعید است چین در این خصوص از آمریکا حمایت کند.

دانیل راسلز، نائب رئیس سیاست امنیت، دیپلماسی در مؤسسه سیاست جامعه آسیا معتقد است از نظر چین فشار بر پوتین به نیابت از آمریکا هیچ چیز خوبی نیست و جنبه مثبتی ندارد. نقطه مشترک پوتین و شی جینپینگ در خصوص این موضوع، در واقع تمایل به تضعیف اعتبار آمریکا، ایجاد شکاف بین واشنگتن و متحدانش چه در اروپا و چه آسیاست.

این کارشناس بر این باور است که شی جینپینگ از اینکه ناتو تضعیف شود و توانایی آمریکا در دفاع از دموکراسی‌های دیگر مورد تردید قرار گیرد، استقبال می‌کند. کار‌های زیادی هست که چین می‌تواند به نوعی در پشت پرده انجام دهد؛ کار‌هایی برای تامین بعضی از کالا‌های غیرقانونی که روسیه دیگر نمی‌تواند به طور علنی از غرب وارد کند، و همچنین دیگر اشکال حمایت مالی. اما چنین اقدامی برای چین خطر جدی دارد و چین می‌خواهد از گیر افتادن در این میان اجتناب کند. آن‌ها نمی‌خواهند در کنار روسیه هدف تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا قرار گیرند. همچنین آن‌ها نمی‌خواهند اروپایی‌ها به قدری از آن‌ها فاصله بگیرند که منافع اقتصادی و دیگر منافع راهبردی چین آسیب ببیند.

غرب، روسیه را به تجمع نیرو‌های خود در نزدیکی مرز اوکراین و آماده شدن برای تهاجم متهم می‌کند. مسکو این اتهامات را رد کرده و به فعالیت نظامی ناتو در نزدیکی مرز روسیه اشاره کرده است که آن را تهدیدی برای امنیت ملی خود می‌داند.

درخواست آمریکا از چین برای اعمال نفوذ بر روسیه و پایان بن بست اوکراین