اختصاص منابع برای اشتغال محرومان از محل درآمدهای حاصل از عوارض واردات خودرو و فروش سیگار

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خانه ملت، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس در تشریح مصوبات این کمیسیون، گفت: در نشست امروز عصر کمیسیون تلفیق بودجه در بررسی تبصره ۶، نمایندگان با تخصیص ۳ هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای واردات خودرو برای بیمه یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از عشایر بدون بیمه باقیمانده موافقت کردند تا تمامی این افراد دارای بیمه شوند.

وی ادامه داد: همچنین نمایندگان از محل اخذ عوارض از عرضه‌کنندگان انواع بازی های خارجی قابل نصب در رایانه، تلفن های همراه و کنسول مبلغ ۱۰ درصد برای تولید بازی‌های رایانه‌ای به سازمان بسیج اختصاص دادند.

زارع تصریح کرد: کمیسیون تلفیق بودجه همچنین ۵ هزار میلیارد ریال از محل واردات خودرو را به مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در راستای توسعه و نگهداری و به روز رسانی سامانه قرارداد الکترونیک وکالت اختصاص داد.

این نماینده مردم در مجلس  توضیح داد که به موجب مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان از محل درآمدهای ایجاد شده در بحث عوارض سیگار به فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت تا در تامین تجهیزات ایستگاه‌های ایست و بازرسی گشت‌های انتظامی  اولویت‌دار به مصرف برسد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس تاکید کرد: براساس موافقت نمایندگان در نشست امروز عصر این کمیسیون و در جهت عدالت اجتماعی و تامین نیازهای ضروری و اشتغال محرومان، یک درصد از محل درآمدهای حاصل از عوارض واردات خودرو و فروش سیگار را به شکل مساوی به کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی اختصاص دادند.

وی توضیح داد: نمایندگان با الحاق یک بند به تبصره ۶ لایحه بودجه سال آینده موافقت کردند که به موجب آن مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر مصرف سیگار بابت کاهش سود تسهیلات مسکن (خرید و ساخت) جوانان به صندوق ملی مسکن واریز می‌شود. همچنین مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان نیز صرف تکمیل پروژه های نیمه تمام ورزشی با اولویت شهرستان‌ها و روستاهای کم برخوردار خواهد شد.

زارع تصریح کرد: مبلغ یک هزار میلیارد تومان جهت اجرای قانون تولید دانش بنیان به معاونت علمی و مبلغ یک هزار میلیارد تومان جهت ساخت خوابگاه به خصوص خوابگاه متاهلی در اختیار وزارت علوم قرار خواهد گرفت و مبلغ یک هزار میلیارد تومان نیز جهت اتمام سالن های نیمه تمام ورزشی و فرهنگی بسیج در نظر گرفته خواهد شد.

اختصاص منابع برای اشتغال محرومان از محل درآمدهای حاصل از عوارض واردات خودرو و فروش سیگار