صرفه جویی یک و هشت دهم میلیارد دلاری وزارت بهداشت به دلیل تولید داروهای داخلی

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان –  مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوی گفت: حوزه زیست فناوری در دنیا به گونه ای است که وقتی در حوزه دارو ورود پیدا می کند ، می بینیم که گران‌ترین داروها برای این حوزه است .

دبیر ستاد توسعه زیست فناوی می گوید که تمام داروها در حوزه ضد سرطان ها، داروهای روماتیسمی و داروهای مربوط به هموفیلی ها موجود است. وزارت بهداشت یک و هشت دهم میلیارد دلار در سال به دلیل تولید داروی داخلی در حال صرفه جویی است و اگر تولید صورت نگرفته بود هزینه زیادی تحمیل می‌شد.

 او گفت که قرار بود تا آخر سال ۱۴۰۴ اول منطقه باشیم الان سوم آسیا هستیم ما تا به این حد رشد نداشتیم. از لحاظ رتبه بندی دارو و زیست فناوری رتبه هشتم را کسب کرده ایم ، در حوزه‌هایی که ورود شده امنیت کشور تضمین شده است . کیت تشخیص کرونا را دنیا به ما نمی داد ولی ایران سه ماه بعد ساخت. ما دارویی که برای کرونا ورم ریه را کم می کرد ساختیم و بعد از آمریکا در رده دوم هستیم.

یه گفته قانعی مانع اصلی تقاضا است، ۶۰ درصد صادراتمان برای دانش بنیان های زیست فناوری است اما در حوزه کشاورزی نتوانستیم تا به این حد موفق باشیم، در حوزه غذا  ورود دانش بنیان کرده ایم، ما فرآورده‌های سودمند غذایی داریم لذا این حرکت در کشور آغاز شده است.

 

صرفه جویی یک و هشت دهم میلیارد دلاری وزارت بهداشت به دلیل تولید داروهای داخلی