جهش جدید و بسیار خطرناکم ویروس اچ‌آی‌وی کشف شد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از سی‌جی‌تی‌ان، پژوهشگران دانشگاه آکسفورد اعلام کردند، سویه جدید ویروس اچ آی وی را در هلند کشف کردند که بسیار خطرناک‌تر است.

«کریس وایمنت» محقق اپیدمولوژی دانشگاه آکسفورد و نویسنده اصلی این مقاله علمی که در نشریه ساینس منتشر شد، گفت: دلیلی برای نگرانی در مورد این ویروس وجود ندارد اما بیماران مبتلا به این سویه که آنها آن را «وی‌بی» می‌نامند، در خون خود سطح آلودگی ویروسی ۳.۵ تا ۵.۵ برابر بیشتر از افراد آلوده به انواع دیگر داشتند و همچنین سیستم ایمنی بدن آنها بسیار سریع‌تر ضعیف می‌شود.

پژوهشگران تاکید کردند، این سویه خطرناک احتمالاً در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ در هلند به وجود آمده و مدت‌هاست که وجود دارد، اما به دلیل اثربخشی درمان‌های مدرن، «دلیلی برای هشدار نیست».

کریستف فریزر، یکی دیگر از نویسندگان این پژوهش و محقق دانشگاه آکسفورد در بیانیه مطبوعاتی گفت: «یافته‌های ما بر اهمیت دستورالعمل‌های سازمان  جهانی بهداشت تاکید می‌کند که افراد در معرض خطر ابتلا به HIV به آزمایش‌های منظم برای تشخیص زودهنگام و به دنبال آن درمان فوری اقدام کنند».


جهش جدید و بسیار خطرناکم ویروس اچ‌آی‌وی کشف شد