استفاده از ظرفیت‌های بومی در راستای توسعه زیست‌بوم پرنده‌های بدون سرنشین

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری،یکی از اهداف مشترک میان مجموعه‌های مرتبط با زیست‌بوم فناوری و نوآوری پهپادها، توسعه محصولات برای تولید ثروت و اشتغال در بازار داخل و خارج است. کاری که طی چند سال اخیر با اقداماتی چون «شناسایی بسترها و زیرساخت‌های لازم»، «شناسایی و معرفی شرکت‌های تولید کننده پهپاد و ثبت آن‌ها در شبکه فعالان هوانوردی ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری»، «تدوین زیست‌بوم توسعه پهپادهای غیرنظامی» و «حمایت از توسعه محصول بر مبنای پلتفرم‌های مشترک بر مبنای ماژول‌ها و قطعات موجود» پیش رفته است.

تحقق کامل این امر نیازمند این است که تلاش‌هایی برای «شناسایی کاستی‌های بسترهای موجود و حمایت از توسعه این زیرساخت‌ها»، «رتبه‌بندی شرکت‌ها بر مبنای توانمندی»، «تکمیل اعضای زیست‌بوم و توانمندسازی شرکت‌های فعال در حوزه پهپاد» و «حمایت از توسعه پلتفرم مشترک» صورت گیرد تا با شتاب و سرعت بیشتری حرکت کند.

اما در این مسیر مشکلات و چالش‌هایی وجود دارد که برخی اقدامات را با اما و اگرهایی روبرو کرده است. عدم وجود بستر تست و پرواز ایمن یکی از این موانع است که باید با هم‌افزایی نهادهای مرتبط از میان برداشته شود. تعریف و ایجاد سامانه ردیابی و شناسنامه‌دار کردن پهپادها نیز می تواند در این مسیر یاریگر بازیگران این حوزه باشد. اما وجود رقبای قوی خارجی و عدم دسترسی آسان به مواد اولیه و زیر سیستم‌ها از دیگر مشکلاتی است که رفع آنها به مشارکت و حضور قوی شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز دارد.

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای گذر از این چالش‌ها موضوعاتی چون ایجاد یک برند ملی برای عرضه محصولات بومی، ایجاد یک سیستم کاربردی در حوزه پهپاد در بخش خصوصی برای تامین مواد و قطعات را مدنظر قرار داده است.

 


استفاده از ظرفیت‌های بومی در راستای توسعه زیست‌بوم پرنده‌های بدون سرنشین