درمان یکی از بیماری‌های دردناک پا با تزریق چربی

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا و به نقل از اس تی دی، روش جدید محققان بدین گونه است که طی آن چربی خود بیمار به صورت شبکه‌ای از طریق ده‌ها تزریق کوچک به پا تزریق می‌شود.

به گفته محققان دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبرگ، روش جدیدی که طی آن چربی خود بیمار را به کف پای او پیوند می‌زنند، می‌تواند برای کسانی که از یک بیماری شایع و دردناک به نام “التهاب غلاف کف پا” (plantar fasciitis) رنج می‌برند، مفید باشد.

دکتر “جفری گوسنوف”(Jeffrey Gusenoff) جراح پلاستیک دانشگاه پیتسبرگ گفت: ما این روش را برای استفاده از خواص بازسازی کننده چربی توسعه دادیم. در این مطالعه اثبات مفهومی، ما نشان دادیم که تزریق چربی به پا، درد پاشنه پا را کاهش می‌دهد، به بیماران کمک می‌کند تا بتوانند مجدد به فعالیت‌های روزمره و ورزش خود بپردازند و در کل کیفیت زندگی آنها را افزایش می‌دهد.

التهاب غلاف کف پا یکی از شایع‌ترین علل درد پاشنه پا است که حدود دو میلیون نفر در ایالات متحده از آن رنج می‌برند.

“بث گوسنوف”(Beth Gusenoff) از دیگر محققان این مطالعه گفت: التهاب کف پا درد بسیار شدیدی را ایجاد می‌کند و به گونه‌ای است که وقتی فرد از حالت نشسته یا از حالت خواب بلند می‌شود، درد شدیدی را تجربه می‌کند که برخی افراد آن را مانند میخی توصیف می‌کنند که درست از پاشنه آنها می‌گذرد.

درمان یکی از بیماری‌های دردناک پا با تزریق چربی

شکل حاد التهاب غلاف کف پا را می‌توان با کشش، کفش طبی یا تزریق کورتیزون درمان کرد. اما حدود ۱۰ درصد از بیماران کاملا درمان نمی‌شوند  و کلاژن پای آنها تحلیل می‌رود و التهاب غلاف کف پای آنها بیشتر می‌شود.

محققان این مطالعه با الهام از خواص بازسازی سلول‌های بنیادی چربی، تکنیکی را ابداع کردند که طی آن از چربی برداشت شده از شکم یا سایر قسمت‌های بدن بیمار برای درمان این بیماری استفاده می‌کنند.

جفری گوسنوف گفت: در چربی، سلول‌های بنیادی و فاکتورهای رشد وجود دارند که به تامین خون تازه کمک می‌کنند که این امر نیز باعث بهبود زخم می‌شود. ما در این مطالعه از یک سوزن صاف برای سوراخ کردن التهاب غلاف کف پا استفاده کردیم چرا که این کار باعث ایجاد جراحت کوچک و تحریک روند بهبودی می‌شود. سپس سوزن را بیرون آورده و مقدار کمی از چربی بیمار را در آنجا تزریق می‌کنیم.

در این مطالعه که توسط محققان آمریکایی انجام شد، روش تزریق چربی مذکور علائم التهاب غلاف کف پا را در بیماران بهبود بخشید و زمینه را برای یک کارآزمایی بالینی بزرگتر فراهم کرد.

https://criticalstrike.ir/27/01/2022/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%db%8c%da%a9%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%d8%af%d9%86%d8%a7%da%a9-%d9%be%d8%a7-%d8%a8%d8%a7-%d8%aa/