بهره‌برداری از زیرساخت آزمایشگاه هوش مصنوعی در حوزه خط و زبان فارسی در کنار زیرساخت ابررایانه سیمرغ

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار حوزه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس،‌ علیرضا یاری رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات فناوری و اطلاعات در مراسم رونمایی از سند نقش راه توسعه هوش مصنوعی در کشور و زیرساخت آزمایشگاهی هوش مصنوعی در حوزه خط و زبان فارسی با اشاره به کاربردهای زیرساخت آزمایشگاه هوش مصنوعی گفت: خدمات این آزمایشگاه توسط توسعه‌دهندگان، پژوهشگران، مشارکت‌کنندگان در حوزه تک‌گذاری، حاکمیت و همچنین در محصولات استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: در این آزمایشگاه داده‌ها از بستر جمع‌سپاری، تک‌‌گذاری می‌شوند و در دیگر سامانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند مثل تشخیص کرونای مثبت از روی عکس ریه که با استفاده از تک‌گذاری داده‌ها و مدل‌سازی از روی داده‌های تک‌گذاری شده انجام می‌شود و اتفاقا در زمان شیوع ویروس کرونا مطرح شد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از کاربردهای مناسب هوش مصنوعی که در زمان شیوع ویروس کرونا در کشور باب شد احراز هویت آنلاین بود که حاکمیت توانست بدون مراجعه مردم در بخش‌های مورد نیاز آنها را احراز هویت کند.

وی گفت: حاکمیت در موضوعات دیگری هم می‌تواند از خدماتی که زیرساخت آزمایشگاه هوش مصنوعی می‌دهد استفاده کند و خدمات بیشتری را به مردم ارائه دهد.همچنین توسعه‌دهندگان سامانه‌ها هم در موضوعات این چنینی از خدمات زیرساخت آزمایشگاهی در این حوزه می‌توانند استفاده کنند.

وی گفت: برای مثال موتور جست‌وجویی داریم که ترجمه ماشینی ندارد با یک رابطی که از زیرساخت آزمایشگاه می‌گیرند می‌توانند از ترجمه ماشینی بهره‌مند شوند.

یاری افزود: در نهایت هدف اکوسیستم این است که کدها و برنامه‌ها روی بسترهای جدیدی قرار گیرد و به توسعه‌دهندگان اجازه دهد که بتوانند سامانه‌های  جدیدتر و بیشتری را ارائه کنند.

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات فناوری و اطلاعات گفت: یکی از سامانه‌های مستقیمی که از این آزمایشگاه حاصل می‌شود سامانه تشخیص منبع و ادعای اخبار برای راستی‌آزمایی صحت یا جعلی بودن اخبار است. همچنین این زیرساخت در کنار زیرساخت ابر رایانه سیمرغ قابلیت‌های بیشتری را ارائه می‌کند تا ارائه سرویس هوش مصنوعی به عنوان یک سرویس قابل استفاده برای مردم فراهم شود.

یاری افزود: آزمایشگاه هوش مصنوعی در حوزه خط و زبان فارسی به عنوان یکی از آزمایشگاه توسعه خط و زبان فارسی توسط معاونت ریاست جمهوری انتخاب شده است.

وی گفت: نقش دیگر آزمایشگاه‌ها می‌تواند ارزیابی محصولات و خدمات بر مبنای نیاز توسعه‌دهندگان باشد.

وی افزود: نقش سوم آزمایشگاه هم می‌تواند توسعه و آزادسازی دادگان ابزارها و خدمات باشد.

انتهای پیام/


بهره‌برداری از زیرساخت آزمایشگاه هوش مصنوعی در حوزه خط و زبان فارسی در کنار زیرساخت ابررایانه سیمرغ