محققان: بطری شامپو شما را چاق می‌کند

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌میل، دانشمندان ۱۱ ماده شیمیایی را در پلاستیک‌های رایج کشف کردند که منجر به  افزایش وزن می‌شود.

محققان دانشگاه علم و صنعت نروژ ۳۴ محصول پلاستیکی مختلف را بررسی کرد تا ببیند حاوی کدام مواد شیمیایی است؛ این ظروف شامل ظروف ماست، اسفنج آشپزخانه و بطری های شامپو/نوشیدنی بود.

تحقیقات نشان داد، ۱۱ مورد از ۵۵ هزار جزء شیمیایی موجود در آنها با متابولیسم تداخل دارند؛ ممکن است روشی عجیب برای افزایش وزن به نظر برسد، اما این مطالعه جدید نشان می‌دهد که پلاستیک موجود در بطری‌های شامپو و برخی از بطری‌های دیگر در واقع می‌تواند افراد را چاق کند.

مارتین واگنر، دانشیار دانشگاه علم و صنعت نروژ گفت: «آزمایش‌های ما نشان می‌دهد که محصولات پلاستیکی معمولی حاوی ترکیبی از مواد هستند که می‌توانند عاملی مرتبط و دست کم گرفته‌شده برای اضافه وزن و چاقی باشند که به رشد سلول‌های چربی کمک می‌کنند. در نتیجه، شناسایی و درک سایر عوامل محیطی به جز سبک زندگی برای مدیریت چاقی بسیار مهم است. با توجه به اینکه سیستم غدد درون ریز اشتها، سیری، متابولیسم و ​​وزن را کنترل می‌کند، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز یکی از این عوامل است».

حدود دو میلیارد نفر در جهان اضافه وزن دارند و حدود ۶۵۰ میلیون نفر از آنها چاق طبقه بندی می‌شوند؛ این مطالعه در مجله Environmental Science & Technology منتشر شده است.

 


محققان: بطری شامپو شما را چاق می‌کند