افتتاح بیش از ۷۲طرح و اجرای هزار برنامه در هفته میراث‌فرهنگی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا، هفته میراث‌فرهنگی از روز چهارشنبه – ۲۸ اردیبهشت- و همزمان با روز جهانی موزه آغاز می‌شود. معاونت میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به همین مناسبت با صدور بیانیه و اعلام شعار میراث‌فرهنگی، قدرت ملی و دولت مردمی و تبریک پیشاپیش هفته میراث فرهنگی، از مردم، رسانه­‌ها، نهادها، تشکل‌های مردم نهاد، نخبگان، صاحبن‌ظران برای ایجاد نهضتی بزرگ در راستای مردمی کردن حفاظت میراث فرهنگی و تبدیل میراث فرهنگی به فرهنگ عمومی دعوت کرد.

در بیانیه آمده است: ایران عزیز با تاریخ و قدمتی کهن و تمدنی عظیم سابقه ای به قدمت تاریخ دارد. آثار باقی مانده از گذشتگان و نیاکان ما در قالب میراث فرهنگی منحصر به فرد و غیرقابل جایگزین و دارای ارزش، احترام و اعتبار جهانی، به یادگار برای ما باقی مانده است که امروزه وظیفه آحاد ایرانیان را در هر جای جهان که هستند در حفظ، احیاء، صیانت و نگهداری و نیز  معرفی و تبلیغ آن را بس خطیر و سنگین کرده است. میراث فرهنگی ملموس، ناملموس و طبیعی که در ایران فرهنگی جای دارد در جهان رخ نمایی می‌کند و گویای تاریخ کهن این سرزمین است.

در این بیانیه با اشاره به اینکه «وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی با اغتنام از فرصت روز جهانی موزه ها (۱۸ می )، روز ۲۸ اردیبهشت را آغاز “هفته میراث فرهنگی”نامیده است و برنامه های مختلف و متنوعی را در سراسر کشور اجرا می کند، هدف از برگزاری هفته میراث فرهنگی، ارتقاء دانش و سواد میراثی جامعه، معرفی بهتر و بیشتر میراث فرهنگی از طریق رسانه ها،جلب همکاری بیشتر نخبگان، انجمن ها و تشکل های مردم نهاد و بهره گیری  از فرصت بدست آمده برای بیان خدمات و عملکرد خود عنوان شده است.

شعار روز جهانی موزه ها در سال ۲۰۲۲ “قدرت موزه ها” نامگذاری شده است چراکه امروزه موزه ها نقش عملی در تحقق دموکراسی، صلح، همزیستی، دوری ازخشونت، افزایش مدارا و تضارب آراء،مشارکت پذیری مردم ،توسعه و بسط دیپلماسی را نمایندگی می کند؛ معاونت میراث فرهنگی بر این اساس شعار خود را در سال ۱۴۰۱ بر پایه  میراث فرهنگی، قدرت ملی  و دولت مردمی انتخاب کرده است.تا از رهگذر آن بتواند پیوند بهتری میان “مردم و دولت” برای برپا ساختن (نهضت حفظ،احیاء و معرفی میراث فرهنگی) را دنبال کند

 افتتاح بیش از ۷۲طرح و اجرای هزار برنامه در هفته میراث‌فرهنگی

افتتاح و بهره برداری همزمان از ۷۲طرح و عمرانی و مرمتی و اجرای بیش از ۱۰۰۰ عنوان برنامه در سراسر کشور، رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه پاسداری از هنرخوشنویسی، تجلیل و قدردانی از جمعی از مرمت کاران، معماران و باستان‌شناسان و موزه­‌داران ،همایش بزرگ موزه­‌داران کشور، همایش بزرگ هنر و تمدن خلیج فارس به روایت باستان‌ش‌اسی، مراسم انعقاد موافقتنامه همکاری میان وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی و نیروی انتظامی و سازمان اوقاف و امور خیریه برای ارتقاء عرصه خدمت میراث به مردم از جمله برنامه های هفته میراث فرهنگی سال ۱۴۰۱ است که در بیانیه معاونت میراث فرهنگی کشور اعلام شده است. پایان بخش برنامه های هفته که با سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر عزیز قرین است، به برنامه های حوزه دفاع مقدس اختصاص دارد.

در این بیانیه عناوین روزهای هفته میراث فرهنگی – از ۲۸ اردیبهشت تا ۳ خرداد-  اعلام شده است:

  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت؛ قدرت موزه ها،نوآوری،پایداری، جامعه سازی
  • پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت؛ حفاظت از میراث فرهنگی و مشارکت مردمی
  • جمعه ۳۰ اردیبهشت؛ مطالعات دانش بنیان ،پژوهش و آموزش
  • شنبه ۳۱ اردیبهشت؛ مرمت و احیاء آثار و بافت های تاریخی
  • یکشنبه اول خرداد؛ ثبت ملی و جهانی آثار ،دستاوردها و ظرفیت ها
  • دوشنبه ۲ خرداد ؛ پایگاههای تاریخی ،اهداف ملی، ابعاد جهانی
  • سه شنبه ۳ خرداد؛ میراث فرهنگی و دفاع مقدس

https://criticalstrike.ir/17/05/2022/%d8%a7%d9%81%d8%aa%d8%aa%d8%a7%d8%ad-%d8%a8%db%8c%d8%b4-%d8%a7%d8%b2-%db%b7%db%b2%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d9%88-%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%87%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87/