نقض حریم خصوصی کودکان با انتشار تصاویر در شبکه‌های اجتماعی/ پلیس فتا: مراقب کودکان در فضای سایبری باشید

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، سرهنگ علی محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم‌ سایبری پلیس فتا ناجا به موضوع کودکان سایبری و نقض حریم خصوصی اشاره و اظهار داشت: همزمان با پیشرفت‌های فضای مجازی، تهدیدهای مختلف و متنوع موجود در این بستر به ویژه در شبکه های اجتماعی که مشخصه اصلی آنها تعامل و ارتباط با سایر کاربران است، نگرانی‌ها در مورد امنیت کودکان و نوجوانان را بسیار افزایش داده است.

وی گفت: انتشار تصاویر کودکان در فضای مجازی ، مخصوصاً شبکه‌های اجتماعی علاوه بر نقــض حریــم خصوصــی و حقوق کودکان و نوجوانان، آنها را در معـــــرض مخاطــــره و سوءاستفاده مجرمین قرار می‌دهد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا به مساله حفظ امنیت کودکان در فضای مجازی آساره و اعلام کرد:کودکان و نوجوان به واسطه سن کم و عدم تسلط و آگاهى کافی در فضاى مجازى مى‌توانند قربانى آسیب‌ها و تهدیدات این فضا شوند.

وی با بیان اینکه سه نکته مهم براى حفظ امنیت و حریم خصوصى کودکان در فضاى مجازى وجود دارد تصریح کرد: والدین باید تنظیمات امنیتى و حریم خصوصى دستگاه‌هایى را که در اختیار کودکان قرار دارند فعال کرده و بطور مداوم آنها را بررسى کنند؛ همچنین بر فعالیت‌ آنها نظارت داشته باشند.

سرهنگ رجبی خاطرنشان کرد: والدین برای استفاده کودکان از فضاى مجازى قانون گذاشته و بصورت دوره‌اى و با استفاده از نرم‌افزارهاى مانیتورینگ بر فعالیت کودکان نظارت داشته باشید.

وی افزود: باید مراقب تصاویرى که کودکان مى‌توانند در فضاى مجازى انتشار دهند، بوده و دسترسى آنان را خصوصا به تصاویر خصوصى محدود کرد.


https://dailybulletin.ir/18/01/2022/%d9%86%d9%82%d8%b6-%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%85-%d8%ae%d8%b5%d9%88%d8%b5%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d9%88%db%8c%d8%b1/