تصویر «تَن‌تَن» در گذرنامه‌های بلژیکی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، تن‌تن نام شخصیت اصلی ۲۴ آلبوم کمیک فرانسوی-بلژیکی از ژرژ پروسپه رمی با نام هنری هرژه است. این شخصیت یک روزنامه‌نگار شجاع و جوان اهل بلژیک بود که همراه سگش میلو به ماجراجویی می‌پرداخت. ماجراهای تن‌تن مجموعه‌ای از داستان‌های واقع‌گرایانه برگرفته از رویدادهای تاریخ معاصر هستند که از دوره زمانی بین جنگ جهانی اول و دوم آغاز شده و تا اوج دوران جنگ سرد ادامه می‌یابد. استعمار، نژادپرستی، رقابت میان دو ابرقدرت، مافیا و جنگ نفت از شاخص‌های رویدادها و ویژگی‌های تاریخ معاصر هستند که در این مجموعه مصور تبلور یافته‌اند.

ماجراهای تن تن یکی از محبوب‌ترین کمیک‌های اروپایی در قرن بیستم بود. تا سال ۲۰۰۷ که یک قرن از تولد هرژه می‌گذشت، این مجموعه مصور به بیش از ۷۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از آن در جهان به فروش رفته بود. از این داستان همچنین در ساخت چند فیلم، کارتون، تئاتر و تولیدات رادیویی نیز استفاده شده است.

حالا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تن‌تن ماجراجو از این پس با هر شهروند بلژیکی که قصد سفر بین‌المللی داشته باشد، همراه خواهد شد. ماجرا از این قرار است که دولت بلژیک گذرنامه‌های این کشور را به روز رسانی کرده و از ماه فوریه (بهمن- اسفند ۱۴۰۰) به بعد، شخصیت‌های کارتونی این کشور جای ساختمان‌های گوتیک و باروک را روی صفحات گذرنامه‌های بلژیکی خواهند گرفت.

تصویر «تَن‌تَن» در گذرنامه‌های بلژیکی

از این تاریخ علاوه بر تن تن، موشک ماه پیمای معروف او و خانه کاپیتان هادوک (مولینسارت)، تصویر دیگر شخصیت‌های کارتونی از جمله اسمورف‌ها و لوک خوش‌شانس نیز روی صفحات گذرنامه‌ شهروندان بلژیک حک خواهند شد.

تصویر «تَن‌تَن» در گذرنامه‌های بلژیکی

با وجود ظاهر کارتونیِ گذرنامه‌های جدید، مقامات بلژیک از ارتقای سطح امنیت آنها می‌گویند تا جایی که فاکتورهای امنیتی این گذرنامه‌ها دو برابر شده و به ۴۸ رسیده است.

تصویر «تَن‌تَن» در گذرنامه‌های بلژیکی